Używamy na stronie plików cookies!

Zamykając to okno, zgadzasz się z Polityką Prywatności serwisu

Na naszej stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciastka). Szczegółowe informacje w polityce prywatności. Zamykając to okno, zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli nie zgadzasz się na ich otrzymywanie, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Nasz KRS: 0000277808

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis Przekaż nam 1 procent podatku. Sprawdź dlaczego warto

Nasze konto: 10 1020 3466 0000 9302 0048 9484

Aktualności

wróć

Wierchowe Spotkania 2009 - relacja

26 lipca 2009

Wierchowe Spotkania 2009 - relacja

W środę 15 lipca zakończyły się Wierchowe Spotkania. Artyści wyjechali do swoich domów, ale jeszcze długo wszyscy będziemy wspominać ten piękny czas. Kolejne spotkanie za rok!

Zakopiański klimat, góralska muzyka, wspólne śpiewanie, koncerty, bliskość Tatr, spływ Dunajcem, wycieczka na Kasprowy Wierch - to tylko część elementów które towarzyszyły uczestnikom Wierchowych Spotkań. Najważniejsza była jednak życzliwość i wielkie serca jakie spotykaliśmy w ciągu tych dwóch tygodni.

Tego nam chyba będzie brakować najbardziej - mówili młodzi artyści Fundacji podkreślając, że Małgosi i Jędrkowi Brandstatterom udało się, po raz kolejny, stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę. A rodzina z roku na rok nam się powiększa - w tegorocznych Wierchowych Spotkaniach wzięło udział już ponad 50 osób z całej Polski!

Przybywa górali we wszystkich zakątkach kraju. - Mamy już "górali" ze Śląska, Pomorza i Mazowieckiego.

Artur Andrus

Szlifowanie głosów i nut

Zaczęło się od warsztatów. Niemal każdego dnia artyści wraz z zespołami: Świtne Siustoki, Symbollika oraz tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną doskonalili swój warsztat wokalny. Kasia Wachnik i Ola Pozorska, które uczestniczyły w Wierchowych Spotkaniach po raz pierwszy musiały się zmierzyć nie tylko z góralską muzyką, ale też nauką. języka. - Nie było łatwo - śmiała się Kasia Wachnik. - Góralska gwara nie należy do prostych. Mam nadzieję, że za rok będzie lepiej. - W tak sympatycznej i rodzinnej atmosferze można się uczyć nawet super trudnych rzeczy - mówiła Ola Pozorska, nie kryjąc radości.

6 lipca nasi artyści wraz z towarzyszącymi im zespołami, czyli "Symbolliką", "Świtnymi Siustokami" i "Małymi Białcankami", wystąpili w Radiu Kraków na przedpremierowym koncercie "Góralskie serce 2". Publiczność w studiu dopisała i świetnie się bawiła. Na sali nie zabrakło naszych przyjaciół i sympatyków Fundacji, nie sposób wszystkich wymienić więc powiemy krótko - dziękujemy pięknie, że byliście tam z nami!

"Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi"

Punktem kulminacyjnym Wierchowych Spotkań były trzy koncerty pod hasłem "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi", które - jak co roku - odbywały się na Równi Krupowej w Zakopanem. Na pierwszym z koncertów - piątkowym, nasi artyści zaśpiewali ulubione przeboje muzyki ceperskiej. Towarzyszył im zespół Symbollika Koncert przebojowo poprowadzili: Ela Bochnak i Włodzimierz Matuszak. Repertuar tak się spodobał publiczności, że niemal po każdej piosence prosiła o bis, ale bisów tym razem nie było, bo - jak zaznaczył Andrzej Brandstatter - "siedzielibyśmy w namiocie do samego rana".

Drugi z koncertów był jednocześnie praprapremierą płyty "Góralskie serce 3". Artystom towarzyszyły: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, "Świtne Siustoki" i "Małe Białcanki". Mamy już deklarację prezesa Radia Kraków, że będziemy mogli nagrać płytę w radiowym studio. Tuż po zakończeniu Wierchowych Spotkań zaczniemy szukać sponsorów. Trzymajcie za nas kciuki! W czasie sobotniego koncertu, oprócz naszych artystów zaśpiewał również. Janusz Świtaj. W ubiegłym roku Janusz zdradził Eli Bochnak i Agnieszce Sypniewskiej, że chciałby kiedyś zaśpiewać góralską piosenkę - udało się! Jego krótki występ był niespodzianką nie tylko dla licznej publiczności, ale również dla Jędrka i Małgosi Brandstatterów, a także samych muzyków. Wzruszenia nie kryli też prowadzący koncert, czyli: Rafał Królikowski i Andrzej Jakubiec Kubosek, a także zaproszeni goście. Wśród nich była m.in. Anna Dymna. Mimo, że Pani Anna jest świeżo po operacji nogi i porusza się o kulach to przyjechała z Krakowa, żeby być z nami. - Cieszę się Jędruś, że jesteśmy tu teraz razem i wspieramy swoje działania. Myślę, że w dzisiejszych, kryzysowych czasach jest to niezwykle ważne - mówiła Anna Dymna, zwracając się do Andrzeja Brandstattera. - Cieszę się razem z tobą, że z roku na rok na tych koncertach jest coraz więcej ludzi, ich obecność jest dowodem, że idziemy właściwą drogą, a wokół tego co robimy, jest coraz jaśniej - mówiła szefowa Fundacji "Mimo Wszystko".

Niedzielny i zarazem ostatni koncert był uroczystą premierą płyty "Góralskie serce 2". Naszym artystom towarzyszyły zespoły: Symbollika, Świtne Siustoki, Małe Białcanki oraz Full Power Spirit. Ze sceny popłynęły m.in. "Czardasz" w wykonaniu Darka Tabisia i Andrzeja Brandstattera, "Leć mój głosie" - zaśpiewane przez Kasią Urbanowicz, oraz "Szarpany" - wykonany brawurowo przez Olę Kleszcz. Koncert na wesoło i z sercem poprowadzili: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, oraz Artur Andrus. W czasie niedzielnego koncertu Fundacja Pro Artis przyznała tytuły "Sponsora Fundacji", w tym roku otrzymali go: Cukiernia "Samanta", PLUS GSM, Michał Gołębiowski, Wydawnictwo Bernardinum i Paweł Murzyn.

Góralska muzyka, sztuka osób niepełnosprawnych i radość z bycia razem

Patronat nad tegorocznymi koncertami pod hasłem "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi" objęła Pani Maria Kaczyńska, małżonka prezydenta RP. W jej imieniu do Zakopanego przyjechał minister Andrzej Duda, który odczytał list napisany przez małżonkę Pana Prezydenta do Małgosi i Andrzeja Brandstatterów oraz młodych artystów Fundacji Pro Artis. Wszystkim trzem koncertom towarzyszyła Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Poniedziałek i wtorek były pełne radości i beztroski. Pierwszego dnia podopieczni naszej Fundacji wyruszyli z flisakami na spływ po Dunajcu, a wieczorem korzystali z gościnności karczmy "Siwor". Drugiego dnia wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch, żeby jeszcze raz popatrzeć na miejsca do których będziemy cały rok tęsknić. Kolejne Wierchowe Spotkania za 365 dni!

Czym były tegoroczne Wierchowe Spotkania dla Andrzeja i Małgorzaty Brandstatterów - ich pomysłodawców, organizatorów i szefów Fundacji Pro Artis?

Dla mnie zawsze największą radością jest uśmiech naszych dzieci i młodych artystów. Kiedy patrzę na ich radość gdy śpiewają, na przyjaźnie, które w czasie tych spotkań się nawiązują to czuję, że sam mogę góry przenosić. Rośnie mi serce. Niczego więcej nie szukam, ani nie potrzebuje. Cieszy mnie to, że się rozwijają, mają ambicje, plany, ale też tak zwyczajnie po ludzku potrafią się ciszyć i tą radością dziękować. Dzięki nim mam pewność, że warto to robić, pokonywać kolejne przeszkody, bariery, góry. I dopóki oni są będziemy się z Małgosią starali, aby mieli gdzie przyjechać. Będziemy po prostu na nich czekać.

Andrzej Brandstatter

Przez te kilka lat w czasie których organizujemy Wierchowe Spotkania przekonaliśmy się, że takie spotkania są ważne i potrzebne. Kiedy je zaczynaliśmy mieliśmy jedną podopieczną, teraz jest to blisko 50 osób z całej Polski i wszyscy są tak samo ważni i potrzebni. To dla nich i z myślą o nich staramy się pozyskać sponsorów - bez ich życzliwości i serca nie byłoby, ani Wierchowych Spotkań, ani płyt, ani nawet tych wszystkich wzruszeń i wspomnień z którymi wyjeżdżamy z Zakopanego. Cieszę się, że z roku na rok przybywa nam tych życzliwych serc i w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji, a także swoim i Jędrusia bardzo, bardzo im dziękuję. Kochani, Jesteście wspaniali!!!

Małgorzata Brandstatter

Sponsorzy i dobroczyńcy Tegorocznych Wierchowych Spotkań

SPONSOR GŁÓWNY TO: GRUPA TRIP (HOTEL BELVEDERE I LITWOR)

Sponsorzy:
Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury
Polskie Tatry S.A.
PLUS GSM
Hotel Daglezja
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Hotel Fian
Hotel Crocus
Stowarzyszenie Zakopiańczyków
Pensjonat Szarotka
Andrzej Gut Mostowy
Polskie Koleje Linowe
Przyjaciele z Chicago
FWP Zakopane
SEWIK SP. Z O.O.
Firma KOMPLEX
Papi Service
Kegel Błażusiak
Piotr Lesiewicz I Trans - Dekor
Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem
Sklepty Ortopedyczno - Medyczne "MEDMAX"
TESKO
Firma Nagłośnieniowa Marek Wacławski
Przedsiębiorstwo "Angela" Andrzej Stoch
Restauracja Kmicic
Bąkowa Zohylina
Geotermia Podhalańska
Wydawnictwo Bernardinum sp. z o.o.
Firma Strama
Firma Autoremo
Karczma Siwor
Barbara i Marek Granat
Firma TABIŚ
TOPR Zakopane
Wydawnictwo Fonograficzne Tercet
Firma Knap Motor
Aneta Larysa Knap "FOLK DESIGN"
Sklep Meg - Instrument Muzyczne Nowy Targ
Cukiernia Samanta
Pizzeria Adamo
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym
Dom Wczasowy "Rzemiosło"
Grzegorz Opyd, Sylwester Bachleda, Krzysztof Czerwosz
Władysław Piszczek
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich
Patronat medialny
Telewizja Kraków
Radio Kraków
Tygodnik Podhalański
Gazeta Krakowska

W SPOSÓB SZCZEGÓLNY DZIĘKUJEMY dziękujemy Ewie Strzeleckiej i Joannie Koczyńskiej - autorkom tegorocznej scenografii, a także Pawłowi Murzynowi, Michałowi Gołębiowskiemu, Teresie Remiasz, Adamowi Sztabie, Tadeuszowi Mieczkowskiemu, Wandzie Czubernat, Andrzejowi Haniaczykowi, zespołom: Full Power Spirit, Małe Białcanki, Młode Klimki oraz Eli Bochnak, Agnieszce Sypniewskiej i Hani Malacinie za pomoc w warsztatach muzycznych, a także wszystkim wolontariuszom!!!

Dziękujemy także naszym Przyjaciołom z Chicago, a w szczególności Agnieszce Wątor, Zdziśkowi Hołemu oraz zespołowi Wanta.

ZA PROWADZENIE KONCERTÓW DZIĘKUJEMY: Małgosi Ostrowskiej - Królikowskiej, Eli Bochnak, Rafałowi Królikowskiemu, Włodkowi Matuszakowi, Arturowi Andrusowi i Andrzejowi Jakubcowi Kuboskowi.

ORGANIZATOR WIERCHOWYCH SPOTKAŃ: FUNDACJA ANDRZEJA BRANDSTATTERA PRO ARTIS

WSPÓŁORGANIZATOR KONCERTÓW, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W RAMACH WIERCHOWYCH SPOTKAŃ: BIURO PROMOCJI ZAKOPANEGO

Koncerty dotowane były przez Urząd Miasta Zakopane

Podziel się z innymi
Im więcej osób wie o naszej działalności, tym więcej możemy zrobić!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz dodać komentarz, prosimy, miej na uwadze że komentarze są moderowane. Nie używaj ich do spamowania, reklamowania usług/towarów tylko do wypowiadania się na dany temat. Dziękujemy!

Wspierają nas

Dzięki Wam, możemy pomagać wielu ludziom. Dziękujemy!