Używamy na stronie plików cookies!

Zamykając to okno, zgadzasz się z Polityką Prywatności serwisu

Na naszej stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciastka). Szczegółowe informacje w polityce prywatności. Zamykając to okno, zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli nie zgadzasz się na ich otrzymywanie, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Nasz KRS: 0000277808

Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis Przekaż nam 1 procent podatku. Sprawdź dlaczego warto

Nasze konto: 10 1020 3466 0000 9302 0048 9484

Aktualności

wróć

Wierchowe Spotkania 2008 - relacja

18 lipca 2008

Wierchowe Spotkania 2008 - relacja

Wierchowe Spotkania - dwutygodniowa impreza integracyjna organizowana przez naszą fundację w pierwszej połowie lipca w Zakopanem dobiegła końca.

W ramach imprezy odbyły się warsztaty muzyczne, trzy wycieczki krajoznawcze, trzy koncerty, aukcja, Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz dwa spotkania w góralskiej karczmie Siwor.

Zapraszamy do przeczytania relacji z Wierchowych Spotkań!

Aukcja z Zakopanem

Zaczęło się niewinne - od obrazków i rzeźb za 500 - 600 zł. Potem było coraz wyżej i goręcej. Emocje dodatkowo podgrzewali Anna Dymna i Jędruś Jakubiec Kubosek, którzy prowadzili aukcję. Jędruś - na co dzień szef warsztatu stolarskiego w Cichym przyniósł do hotelu Belvedere, w którym odbywała się licytacja swoje narzędzie pracy - ciupazkę i coś co ciupazki wyjątkowo lubią, czyli pieniek. Po każdej zakończonej licytacji wióry leciały aż miło na znak, że przedmiot jest sprzedany i koniec. Ciupazka pełniła też inną ważną funkcję - wychowawczą. Nikt z osób, które wzięły udział w licytacji nie wycofał się z zaproponowanej kwoty, choćby była ona najbardziej szalona.

W ścisłej czołówce znalazły się m.in. "Superjedynka"- nagroda w kategorii "Zespół Roku" przyznana podczas festiwalu w Opolu Budce Suflera w 2000r. przekazana przez Mietka Jureckiego i ulubiona filiżanka Anny Dymnej. Były też obrazy malowane na szkle autorstwa Eweliny Pęksy i Władysława Trebunia Tutki, linoryt Jerzego Jędrysiaka oraz instrumenty ludowe: róg i trombita wykonane i podarowane przez samego Andrzeja Haniaczyka. Ten ostatni przedmiot zainteresował szczególnie Elizę Romaniak z fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Eliza walczyła o niego tak jak na specjalistkę od finansów przystało - do końca i wygrała. Instrument pastersko - sygnalizacyjny należy do niej. Mamy nadzieję, że sprawdzi się w fundacji. Nasi Przyjaciele z fundacji Mimo Wszystko wywalczyli też wiele innych przedmiotów np. Maja Jaworska wyjechała w zielonym gorseciku z ręcznie malowanymi szarotkami i czerwoną wstążką, Janusz Świtaj, który przyjechał do Zakopanego na swoje pierwsze od 15 lat wakacje wylicytował koszulkę Tadeusza Błażusiaka - najlepszego polskiego motocyklisty (a jakże!). Anna Dymna wyjechała z Zakopanego bez swojej ulubionej filiżanki, ale - jak dobrze wiemy - "lubienie" przychodzi jej bez trudu, więc polubi sobie jakąś inną. Tego wieczoru nie zabrakło też występów naszych MŁODYCH ARTYSTÓW.

Całkowity dochód z aukcji trafi na konto naszej fundacji, zasilając m.in. "Wierchowe Spotkania".

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, KTÓRZY PODAROWALI PRZEDMIOTY NA AUKCJĘ oraz TYM, którzy je wylicytowali. PIĘKIE DZIĘKUJEMY I KŁANIAMY SIĘ NISKO ANI DYMNEJ I JĘDRKOWI JAKUBCOWI KUBOSKOWI. SPONSOREM AUKCJI BYŁA GRUPA TRIP I HOTEL BELVEDERE I IM RÓWNIEŻ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Warsztaty muzyczne

Odbywały się w zakopiańskim hotelu Belvedere. Nasi młodzi artyści ciężko pracowali pod okiem Andrzeja Brandstattera, Eli Bochnak i Agnieszki Sypniewskiej- dziewczyn z dawnego Hawrania, zespołu Symbollika pod kierownictwem Karoliny Tuz ,Jerzego Kluzowicza oraz naszych Młodych Ptoków-zespołu 11 muzykantów góralskich. Był też z nami zespół Full Power Spirit. Gościom hotelu nie przeszkadzało nasze całodzienne śpiewanie. Wręcz przeciwnie-wielu przychodziło na próby, by podziwiać talent naszych artystów.

Wycieczki

Na Kasprowy Wierch wyjechaliśmy 2 lipca. Wycieczkę sponsorowały Polskie Koleje Linowe oraz Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem. Kolejka na Kasprowy Wierch jest od niedawna przystosowana dla niepełnosprawnych. Dzięki temu pięknymi widokami mogą wreszcie cieszyć się osoby niepełnosprawne. Jędruś, który nie był tam od 20 lat szczerze się wzruszył, gdy znalazł się na szczycie.

Nad Morskie Oko pojechaliśmy 3 lipca. I choć niektórzy już tam byli w ubiegłym roku, bardzo chętnie pojechali kolejny raz. Wielu naszych Przyjaciół pierwszy raz odwiedziło Morskie Oko. Jak zwykle w schronisku czekała na nas Marysia Łapińska ze swoją słynną szarlotką i herbatą z sokiem malinowym. Pogodę mieliśmy piękną. Był z nami, z czego się bardzo cieszymy Janusz Świtaj z rodzicami i opiekunami.

4 lipca pojechaliśmy do sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Ci, którzy byli tam po raz pierwszy, z ciekawością wysłuchali opowieści siostry zakonnej o tym szczególnym miejscu.

Koncerty

Był śmiech, aż brzuchy bolały, łzy wzruszenia wycierane ukradkiem w rękaw, tysiące oklasków, a przede wszystkim śpiew, któremu nawet samiuśki Giewont nadziwić się nie mógł - tak w telegraficznym skrócie przebiegły koncerty pod hasłem "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi - część 4", które odbyły się 11, 12 i 13 lipca w Namiocie Festiwalowym na Równi Krupowej w Zakopanem. Wszystkie rozpoczynały się hymnem fundacji "Muzyka daje radość".

Te koncerty to zwieńczenie Wierchowych Spotkań. Są moją radością i nadzieją, ale też siłą, której czasem tak po ludzku brak . Są też dla mnie kolejnym dowodem na istnienie miłości i przyjaźń. Bo weźmy np. taką Anię Dymną. Dziewczyna ma mnóstwo pracy, zajęć, obowiązków, a ona zawsze choćby nie wiem co się działo, jest z nami i nas wspiera. Mówi: - Nie martwcie się! Jak się martwimy. Mówi: - Razem damy radę! I jakimś cudem dajemy. W taki sposób zachowuje się tylko jeden człowiek na ziemi - przyjaciel. I to właśnie Przyjaciołom chciałem poświęcić te koncerty.

Andrzej Brandstatter

Koncert 11 lipca - zwany "ceperskim", a później "Zbudźmy śpiewem śpiącego rycerza".

W tym dniu wystąpili Przyjaciele Andrzeja Brandstattera. Zaśpiewali swoje ulubione piosenki - przeboje polskie i zagraniczne. Jędrek był bardzo dumny z występów swych Przyjaciół, bo wszyscy zaśpiewali pięknie.

Koncert poprowadzili: Ela Bochnak i Włodek Matuszak.

Tego dnia wystąpili: Justyna Adamska, Karolinka Sypniewska, Krzysiek Szymaszek, Agnieszka Rejtczak, Paulina Zaleś i Bartek Gruszecki, Ela Kuzio, Marcin Tytko, Patrycja Malinowska i Armand Perykietko, Karolinka Sawka, Ania Dydymska, Kinga Gogacz, Patryk Matwiejczuk, Marta Popławska, Darek Tabiś, Nikola Klepacz oraz Ala Łydka.

Towarzyszył im zespół Symbollika w składzie:

 • Karolina Tuz - lider zespołu, autor aranżacji, instrumenty klawiszowe
 • Włodek Tuz - instrumenty dęte
 • Tomek Karmiński - gitary
 • Fabian Maćkowiak - gitary basowe
 • Jarek Maćkowiak - perkusja

Na scenie pojawił się również sam Andrzej Haniaczyk, który na trombicie podhalańskiej oznajmił rozpoczęcie koncertu oraz nasze Młode Ptoki.

Wielką niespodziankę sprawiła nam Ania Dymna, która tego dnia zjawiła się na koncercie, by podziwiać występy naszych Młodych Artystów.

Na koncert wraz z rodziną przyjechał podsekretarz stanu - Pan Andrzej Duda, który reprezentował Kancelarię Prezydenta RP.

Janusz Świtaj również był gościem koncertu.

Na początku nie wiedzieliśmy, jaki tytuł powinien nosić ten koncert. W porozumieniu z Grupą TRIP oraz hotelem Belvedere - naszymi głównymi sponsorami, ogłosiliśmy konkurs na tytuł piątkowego koncertu. Propozycje zbieraliśmy w sobotę, a wyniki ogłoszono w niedzielę. Jury jednogłośnie wybrało tytuł: "Zbudźmy śpiewem śpiącego rycerza". Nagrodę ufundowaną przez Trip (weekend w hotelu Belvedere lub Ossa dla dwóch osób) zdobyła pani Bożena Jędryszczak z miejscowości Libioka k/Kamienia.

Koncert 12 lipca - "Andrzej Brandstatter Przyjaciółmi"

To dzień naszych nowych Przyjaciół. To oni w większości zawładnęli sceną i publicznością. W tym dniu wystąpili: Robert Rumak, Martynka Kasprzycka, Ola Kleszcz, Marta Popławska, Tomek Kowalik, Sebastian Szymański, Asia Rabiańska, dziewczęta z zespołu Mali Białczanie, Armand Perykietko, Łukasz Żelechowski, Dominik Strzelec, Adam Podsiad i Kasia Urbanowicz. Na scenie pojawił się także zespół Full Power Spirit, który przyjechał specjalnie po to, aby przygotować występ z Adasiem Podsiadem. BARDZO IM ZA TO DZIĘKUJEMY!

Naszym kochanym artystom towarzyszył zespól Symbollika oraz oczywiście Młode Ptoki. Jak zwykle na rozpoczęciu nie zabrakło rodziny Haniaczyków z trombitami. Oni są zawsze.

Ten dzień to koncert z piosenkami góralskimi, ale wśród wykonawców ceprów nie brakowało, lecz gwary zdążyli się nauczyć. Koncert brawurowo zapowiadali Anna Dymna oraz Andrzej Jakubiec Kubosek. BARDZO IM ZA TO DZIĘKUJEMY! Dzieciaki i dorośli darli się co tchu w piersiach. Chcemy wyśpiewać naszą wdzięczność - mówili. W czasie Wierchowych Spotkań zapominamy o tym co trudne. Jesteśmy bezpieczni i szczęśliwi jak tylko można i jak nie można też - mówili z uśmiechem.

To jest magiczny czas. Czas muzyki, dobroci i radości

Anna Dymna

Tego dnia ludzi w Namiocie Festiwalowym, w którym odbywał się koncert było więcej. Przyszło tyle osób, że część musiała stać na zewnątrz, bo się nie mogli pomieścić, ale stali. Nawet wtedy, gdy kropił deszcz. I nagradzali owacjami naszych artystów ocierając twarze, nie wiadomo czy ze wzruszenia czy z tego deszczu...

Tego dnia po pierwszej części koncertu na scenie zjawił się prezes Radia Kraków - Krzysztof Tenerowicz. Zadeklarował nam znowu studio nagrań, bo chce , aby powstała płyta "Góralskie serce 2". Dziękujemy! Oczywiście skorzystamy!

Gośćmi specjalnymi koncertu byli dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Orzechowski oraz Janusz Świtaj.

Koncert 13 lipca - "Góralskie serce"

W niedzielę na scenie pojawili artyści, aby wyśpiewać "Góralskie serce" - utwory z najnowszej płyty wydanej przez fundację Pro Artis.

Wystąpili: Ola Kleszcz, Nikola Klepacz, Darek Tabiś, Paulina Zaleś, Ala Łydka, Marcin Tytko, Kasia Rysula, Karolinka Sawka, Krzysiek Szymaszek, Kinga Gogacz, Patrycja Malinowska, Justyna Adamska, Łukasz Żelechowski, Agnieszka Rejtczak, Ela Kuzio, Karolinka Sypniewska, Hania Łabunowicz, Patryk Matwiejczuk.

Koncert rozpoczęła Rodzina Haniaczyków na trombitach podhalańskich i prowadzony przez nich zespół Małe Podhale z Orawy. BARDZO IM ZA TO DZIĘKUJEMY! Naszym artystom towarzyszył zespół Camerata i oczywiście Młode Ptoki. Ich występy zapowiadali tego dnia Anna Popek i Artur Andrus. BARDZO IM ZA TO DZIĘKUJEMY! Artur Andrus na życzenie publiczności stworzył wierszyk. Słowa, które publiczność wyznaczyła do umieszczenia w wierszu: jabłko, oscypek, Giewont, ciupazka, krzoki, smreki, scyzoryki, śliwowica, kwaśnica, siuchaj, owca. Oto on:

"Wesoły wierszyk cepra nieudolnie stylizowany na góralski o jabłku, siuchaju i słowackiej owcy"

Babko moja, babko
- Dajze ty mi jabłko.
- Najlepsy na grypę
- Jest świeży oscypek
- Oscypek, a skąd?
- Jadę pod Giewont.
- Wypiłek se troska
- Gdzie moja ciupozka?
- Mówiom "Młode Ptoki"
- Ześ odłożył w krzoki,
- A jakieś esbeki
- Zaniosły jom w smreki!
- Tam na hali owce, byki
- Straśnie fajne scyzoryki
- Produkują przy Łomnicy.
- A baniaceek śliwowicy
- Przemycałek przez granicę,
- Ciotka smaczną ma kwaśnicę,
- A muzyka gra od ucha!
- Straśnie fajny jesteś siuchaj!
- Skąd pochodzisz? Spod Smokowca?
- Tak jak mojej ciotki owca.
- Po płoteczku chodzi kotek
- Myk, myk, myk...14 zwrotek.

Artur Andrus

Relację z koncertu będzie można obejrzeć na antenie TVP Kraków w dniach 16, 23 i 30 sierpnia br. o godz.18.30. ZAPRASZAMY!

Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Wszystkim trzem koncertom towarzyszyła Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Odbywała się ona przed Namiotem Festiwalowym. Swoje prace zaprezentowali uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr2 w Lublinie, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Zakopanego oraz ze Stowarzyszenia Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Lublinie. Prace wzbudzały zachwyt licznie przybyłych gości.

Młodzieży prezentującej swoje prace wielką frajdę sprawiła zakopiańska policja, umożliwiając chętnym przejażdżkę radiowozem oraz wspólne zdjęcia. Na koniec wszyscy na pamiątkę otrzymali od policjantów maskotki.

Spotkania w karczmie "Siwor"

W tym roku odbyły się w zaprzyjaźnionej karczmie Siwor u Mirka Przekupnia( Dziękujemy!) dwie zabawy - na przywitanie i na pożegnanie. Był poczęstunek, przygrywali górale - oczywiście Młode Ptoki. Zabawa była świetna. Najtrudniej było rozstawać się, ale wiemy, że nawiązane przyjaźnie będą trwały i trwały, a za rok znów będziemy razem.

Janusz Świtaj

W tym roku naszym gościem podczas Wierchowych Spotkań był Janusz Świtaj ,który przyjechał do Zakopanego wraz z rodzicami, opiekunami i ze swoją suczką - Zariną. Pobyt jego udało nam się zorganizować wspólnie z Małgosią Chechlińską-szefową TRIP-u , z Fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz z Andrzejem Sekuradzkim- przew. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym-koło w Zakopanem.

Piękny prezent

Dziewczyki z zespołu "Mali Białcanie" podarowali Małgosi i Jędrkowi wiersz - specjalnie dla nich przez nie napisany. Przeczytajcie!

Podziękowania

Wierchowych Spotkań nie udałoby się zorganizować bez wsparcia Sponsorów i bez pomocy LUDZI DOBREJ WOLI.

Wszystkim, którzy pomogli SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Organizator
- Fundacja Andrzeja Brandstattera Pro Artis
Współorganizator
- Biuro Promocji Zakopanego
Sponsorzy główni
- Grupa TRIP
- Hotel "Belvedere"
Partner
- Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury
Patronat honorowy
- Janusz Majcher - burmistrz miasta Zakopane
- Andrzej Makowski - starosta tatrzański
Sponsorzy
- Polskie Tatry
- Społem Zakopane
- Andrzej Gut Mosotwy
- Pensjonat "Szarotka"
- Pensjonat "Fian"
- Polskie Koleje Linowe
- Hotel "Daglezja"
- Piotr Lesiewicz i TRANS-DEKOR
- Stanisław Obławski
- Ewa Strzelecka, Alicja Gawlikowicz, Joanna Koczyńska - scenografia
- "IB"
- Urząd Miasta Zakopane
- Starostwo Tatrzańskie
- Fundusz Wczasów Pracowniczych
- Karczma "Siwor"
- Kegel - Błażusiak
- McDonalds
- Wydawnictwo "Bernardinum"
- Tercet
- Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem
- Tatrzański Park Narodowy
- Autoremo
- EmoFarm
- Firma "Tabiś"
- Meyra
- Medmax
- Tesko
- Marek Wacławski - firma nagłośnieniowa, Zakopane
- Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym KOŁO w Zakopanem
- Gazdówka Pod Lasem
- Cukiernia "Samanta"
- Morskie Oko
- PKS Zakopane
- Strama
- Harenda
- Papi Service
- Komplex - Wojciech Binięda
- Bonduelle
- Agencja 4-All
Patronat medialny
- TVP Kraków
- Radio Kraków
- "Trójka" Polskie Radio
- Portal "Wirtualna Polska"
- Tygodnik Podhalański
- Gazeta Krakowska

W tym roku tytuł Sponsora Fundacji otrzymali:

 • Tatry Polskie
 • Społem Zakopane  
 • Hotel "Fian"
 • Hotel "Daglezja"
 • Piotr Lesiewicz i TRANS-DEKOR
 • Wice-prezes Stowarzyszenia Zakopiańczyków Stanisław Obławski
 • Ewa Strzelecka
 • Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Zakopanem
 • Polskie Koleje Linowe

Ponadto za bezinteresowność i serce dziękujemy: Annie Dymnej, Annie Popek, Elżbiecie Bochnak, Arturowi Andrusowi, Andrzejowi Jakubcowi Kuboskowi, Włodzimierzowi Matuszakowi, zespołowi Full Power Spirit, Ewie Strzeleckiej, Alicji Gawlikowicz, Joannie Koczyńskiej, Annie Szczepaniak, Piotrowi Lesiewiczowi, Agnieszce Sypniewskiej, Kamili Kempisty, Michałowi Gołębiowskiemu, Małgorzacie Serockiej, Michałowi Serockiemu, Barbarze Szczepaniak, Ewie Słodyczce, Bartłomiejowi i Szymonowi Słodyczce, Tadeuszowi i Helenie Serockim, Pawłowi Murzynowi, Wojciechowi Binięda, Mirkowi Przekupieniowi, Agnieszce i Piotrowi Trzcińskim, Katarzynie Krzemińskiej, Teresie Remiasz, Zofii Kurańda, Marii Bachledzie, Marii Łapińskiej, wszystkim kierowcom, którzy nas wozili, państwu Poradzisz, zakopiańskiej Policji, dziękujemy także pracownikom TVP3, którzy sobotni koncert rejestrowali jako wolontariusze oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że było nam łatwiej "ogarnąć wszystko".

Najszczególniej dziękujemy NASZYM KOCHANYM ARTYSTOM ZA TRUD I WYSIŁEK WŁOŻONY W PRZYGOTOWANIE KONCERTÓW, A TAKŻE MŁODZIEŻY, KTÓRA PRZYGOTOWAŁA WYSTAWĘ TWÓRCZOŚCI ORAZ ICH NAUCZYCIELOM.

Podziel się z innymi
Im więcej osób wie o naszej działalności, tym więcej możemy zrobić!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz dodać komentarz, prosimy, miej na uwadze że komentarze są moderowane. Nie używaj ich do spamowania, reklamowania usług/towarów tylko do wypowiadania się na dany temat. Dziękujemy!

Wspierają nas

Dzięki Wam, możemy pomagać wielu ludziom. Dziękujemy!